Działania procesu
Działania powodują przejście procesu do innego stanu albo umożliwiają dodanie do procesu danych (takich jak notatka) bez zmiany jego stanu. Istnieją trzy typy działań: ręczne, automatyczne i opcjonalne.
Więcej informacji na temat działań ręcznych można znaleźć w sekcji Działania ręczne. Więcej informacji na temat działań automatycznych można znaleźć w sekcji Działania automatyczne. Więcej informacji na temat działań opcjonalnych można znaleźć w sekcji Działania opcjonalne.
Działania, które są uwzględnione w procesie, są dostępne na liście Działania w obszarze roboczym, gdy proces osiągnie odpowiedni stan.
Zwykle po kliknięciu działania opcjonalnego lub ręcznego na liście Działania zostaje wyświetlone odpowiednie okno, pozwalające użytkownikowi na wprowadzenie informacji wymaganych przez dane działanie, na przykład przypisanie. Jeśli jest to wymagane, można wstępnie zapełnić te okna informacjami statycznymi. Informacjami statycznymi może być określona wartość dla wszystkich instancji danego procesu, na przykład przypisanie do użytkownika SA na konkretnym etapie, lub określony tytuł notatki.
Można również tworzyć działania, które nie powodują wyświetlania okna podczas wykonywania. Są one przydatne w sytuacji, gdy użytkownik ma wykonać działanie, ale nie musi rejestrować żadnych dodatkowych informacji. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Tworzenie nowego działania.
Kiedy osiągnięte zostaje działanie automatyczne, okno nie jest wyświetlane dla użytkownika, mimo że istnieje. Na przykład autoryzacja może nie wymagać wyświetlenia okna, mimo że konieczne jest zarejestrowanie danych dotyczących tego działania, takich jak nazwisko osoby autoryzującej dany proces. Informacje te mogą zostać wprowadzone do okna automatycznie, a następnie mogą być wyświetlane na późniejszym etapie, jeśli będzie to potrzebne. Można zdefiniować dane statyczne lub dynamiczne widoczne w takim oknie. Informacje dynamiczne zmieniają się w zależności od konkretnych informacji, które zostały już zarejestrowane w danej instancji procesu — na przykład przypisanie do bieżącego użytkownika lub użycie tytułu bieżącego procesu jako tytułu nowego zadania.
Podczas projektowania procesu czasami trzeba wprowadzić zmiany do obiektu lub okna, które jest używane przez proces. Można to zrobić z poziomu diagramu procesu, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę wymaganego działania, a następnie klikając polecenie Modyfikuj okno działania albo Modyfikuj obiekt działania. Okno lub obiekt działania zostanie wyświetlony w odpowiednim projektancie. Z niektórymi działaniami może być powiązanych wiele okien. W takiej sytuacji zostaje wyświetlone okno dialogowe umożliwiające wybór wymaganego okna.
Uruchamianie działań na procesach powiązanych
Zazwyczaj działania są wykonywane na obiekcie, który stanowi podstawę procesu (na przykład dodanie uwagi do żądania lub zatwierdzenie zmiany). Można jednak również używać działań powiązanych, aby za ich pomocą uruchamiać działania na jednym lub wielu procesach powiązanych. Na przykład z poziomu zmiany można za pomocą powiązanego działania przeprowadzić do nowego stanu dołączony problem lub dodać notatkę do wszystkich dołączonych incydentów.
Informacje na temat działań powiązanych można znaleźć w sekcji Uruchamianie działań na procesach powiązanych.